ODPUST KU CZCI ŚW. STANISŁAWA BM W DANKOWIE 8 maj 2020 r.

UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA KU CZCI PATRONA PARAFII W DANKOWIE ŚW. STANISŁAWA BISKUPA I MĘCZENNIKA – 8 MAJ 2020 ROKU.

              Co roku 8 maja kiedy cały Kościół obchodzi Uroczystość św. Stanisława BM wierni Parafii Dankowskiej gromadzą się w naszej świątyni, aby we wspólnej modlitwie uczcić patrona Parafii. Jest to bardzo ważny dzień dla całej naszej społeczności. Chcemy podziękować w tym szczególnym dniu Patronowi św. Stanisławowi za jego opiekę nad naszą Parafią, ale również prosić o Jego wstawiennictwo u Boga dla nas wszystkich. Co roku ten dzień 8 maja gromadził bardzo wielu parafian oddających cześć św. Stanisławowi.

              Tegoroczna Uroczystość odpustowa była szczególna. Ze względu na panująca epidemie oraz liczne obostrzenia związane z ilością wiernych w Kościele i sprawowanie nabożeństw z udziałem ludzi – na centralne uroczystości nie mogli przybyć wszyscy wierni. Uroczysta Suma odpustowa rozpoczęła się o godz. 11.00 – 8 maja 2020 roku. Mszy Św. przewodniczył Ks. Proboszcz Henryk Dusza. Już na wstępie zaznaczył, że zawsze zapraszał innych kapłanów by poprowadzili uroczystości, wygłosili Słowo Boże jednak w tym roku było to nie możliwe. W homilii ks. Proboszcz przypomniał historię życia św. Stanisława, a dokładnie Jego posługę biskupa krakowskiego i tragiczną śmierć. Św. Stanisław jako biskup krakowski kochał swoją diecezje, kochał swój Kościół, którym kierował, kochał lud wierny, który został mu powierzony – mówił ks. Proboszcz. Stał na straży wartości chrześcijańskich. Nie bał się nawet oddać za to swojego życia. Zginał z rąk rycerzy wysłanych przez króla na którego rzucił klątwę za niemoralne życie. Św. Stanisław odznaczał się wielką wiarą i miłością do Boga.

                   Na koniec homilii ks. Proboszcz zachęcił wiernych, aby często modlili się do św. Stanisława BM bo On jest wielkim świętym i za jego przyczyną dokonują się cuda. Sam przyznał, że św. Stanisława otacza szczególnym nabożeństwem i głęboko wierzy, że On czuwa nad nami i naszą Parafią. Przykładem jest smutne wydarzenie, które przytoczył ks. Proboszcz. 
                    Kiedy w czasie Oktawy Bożego Ciała sprawowana była Msza Św. w Kościele Dankowskim nagle zerwała się straszna burza i bardzo silny wiatr. W pewnym momencie wszyscy zgromadzeni usłyszeli ogromny huk i odłamki szyb zaczęły spadać na posadzkę Kościoła. Okazało się, że silny wiatr powalił ogromne, rozłożyste drzewo przy Kościele znajdujące się przy murze tuż obok pięknej monumentalnej figury św. Stanisława BM. Zdziwienie było tym większe gdy okazało się że ogromne drzewo – wiąz – zostało złamane. Z wielką siłą runęło na ścianę Kościoła uszkadzając dach, okna i inne części budowli. Jak się okazało figura św. Stanisława choć znajdowała się w bezpośredniej linii upadku nie została w ogóle zniszczona. Strażacy, którzy przyjechali na miejsce po oględzinach stwierdzili, że to jest nie możliwe, aby tak wielkie i rozłożyste drzewo spadając na figurę nie uszkodziło jej w żadnym stopniu. W kolejnym dniu w lokalnej gazecie pojawił się artykuł „Cud w Dankowie”.

              My wiemy, że to św. Stanisław pokazał nam wszystkim, że jest Wielkim Świętym i chce nas bronić przed wszelkim złem i niebezpieczeństwem. Na koniec Mszy Św. Ks. Proboszcz udzielił wszystkim zebranym specjalnego błogosławieństwa Krzyżem w którym znajdują się relikwie Naszego Patrona, a następnie przed Najświętszym Sakramentem Ks. Proboszcz zawierzył całą parafię pod opiekę św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Św. Stanisławie Biskupie i Męczenniku – módl się za nami!