DNI KRZYŻOWE W SANKTUARIUM DANKOWSKIM 18-20.05.2020r. i 100 ROCZNICA URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II.

Dni krzyżowe – dni modlitw o urodzaje

Tradycja dni krzyżowych ma już ponad 1500 lat. Narodziła się we Francji. Kiedy około 450 roku kraj ten nawiedziły gwałtowne klęski żywiołowe, święty Mamert( V w.), biskup Vienne nad Rodanem, nakazał odprawianie procesji błagalnych na trzy dni przed Wniebowstąpieniem. W następnych latach urodzaje były bardzo pomyślne. Ten zwyczaj po synodzie w Orleanie w 515 roku rozszerzony został na całą Galię, a w 816 roku wprowadził je do liturgii rzymskiej papież Leon III.

Dni Krzyżowe łączą się z uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego. Dlatego obchodzone są w poniedziałek, wtorek i środę przed tą uroczystością. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych. Nazwa Dni Krzyżowe wywodzi się stąd, że modlono się wówczas, idąc w procesji z głównego kościoła do innych kościołów, kaplic i krzyży przydrożnych. Od IX wieku śpiewano podczas procesji Litanię do Wszystkich Świętych. W średniowieczu w takich procesjach brali udział także królowie, magnaci, władze danego miasta, lud – wszyscy zazwyczaj w strojach pokutnych. W niektórych miejscowościach poświęcano popiół i posypywano nim uczestniczących w procesji.

Obecnie Dni Krzyżowe nazywane są dniami modlitw o dobre urodzaje i za kraje głodujące. Poleca się też organizować procesje błagalne. W poniedziałek poleca się odprawić Mszę św. „w okresie zasiewów”, we wtorek – „o uświęcenie pracy ludzkiej” i we środę – „za głodujących”. W naszej diecezji jedynie w niektórych parafiach wiejskich odprawiane są Dni Krzyżowe.
18, 19 i 20 maja 2020 roku w naszym Sanktuarium wierni uczestniczyli w tzw. Dniach Krzyżowych. O godz. 17.30 rozpoczynała się w Kościele procesja do krzyża który znajduję się przy parkingu obok plebani. W trakcie procesji śpiewaliśmy Litanie do Wszystkich Świętych.

W pierwszy dzień Dni Krzyżowych obchodziliśmy również 100 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Wszyscy wierni po Mszy Św. udali się pod pomnik św. Papieża, który znajduję się przy parkingu. Tam ks. Proboszcz odmówił Litanie do św. Jana Pawła II wierni złożyli kwiaty i zapalone znicze. Wspólnie razem prosiliśmy by św. Jan Paweł II czuwał nad nami, nad naszą Parafią i wypraszał u Boga potrzebne łaski.