UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA – BOŻE CIAŁO W SANKTUARIUM DANKOWSKIM 11.06.2020R.

         Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Choć świadomość niezwykłego cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, jednak trzeba było czekać aż dziesięć stuleci zanim zewnętrzne przejawy tego kultu powstały i zadomowiły się w Kościele.

      11 czerwca 2020 roku o godz. 11.00 w Sanktuarium Dankowskim rozpoczęła się uroczysta Msza Św., a po niej miała miejsce procesja eucharystyczna do czterech Ołtarzy. Były to centralne obchody uroczystości Bożego Ciała w naszej Parafii. Mszy Św. przewodniczył ks. Proboszcz Henryk Dusza, który w Słowie Bożym przypomniał o pierwszym cudzie Eucharystycznym jaki miał miejsce w VIII w. w Lanciano. Ks. Proboszcz zwrócił uwagę, że to wielka radość kiedy widzi jak bardzo wielu parafian kocha Najświętszy Sakrament, kocha Eucharystię, karmi się Ciałem Chrystusa. Jednak zaznaczył również ze smutkiem, że choć mamy Kościół na wyciągniecie ręki to jednak nie wszyscy potrafią znaleźć czas dla Boga. Podał przykład francuskiej dziewczyny Marty Roben, która całkowicie sparaliżowana przez 50 lat karmiła się tylko Komunią Św. Pan Jezus jest realnie obecny pod postacią chleba i wina – mówił ks. Proboszcz – czeka nieraz długie lata, aby zagościć w naszych sercach.

   Na dzisiejsze Uroczystości przybyło bardzo wielu Parafian i gości. Byli druhowie Strażacy ze wszystkich jednostek OSP jakie działają w naszej Parafii. Żywy Różaniec, Panie w staropolskich strojach niosły feretrony, dzieci rocznicowe sypały kwiaty, a Ministranci i Lektorzy czuwali nad całą oprawą liturgiczną. W tym roku ze względu na warunki epidemiologiczne trasa procesji zamiast po Lipiu została wytyczona po pięknej drodze krzyżowej, na wałach i w obrębie Kościoła. Mieszkańcy Lipia i Dankowa stanęli na wysokości zadania i przygotowali piękne Ołtarze Eucharystyczne. Na koniec procesji przy grocie Matki Bożej ks. Proboszcz wyraził wielką radość i ogromną wdzięczność wszystkim za tak liczny udział. Szczególne podziękowania skierował najpierw do tych wszystkich, którzy przygotowali i sprzątali wały i obejście Kościoła na procesję. Następnie ks. Proboszcz zwrócił się do tych którzy przygotowali piękne ołtarze, także podziękował Strażakom ze wszystkich jednostek w naszej Parafii za ich nieocenioną pomoc i uświetnienie swoją obecności uroczystości. Ogromne podziękowania dla wszystkich niosących chorągwie i feretrony. W tym roku została odnowiona jedna duża i dwie małe chorągwie. Dwie kolejne zostały oddane do renowacji, a w przyszłości kolejna. Koszt spory, ale jak mówił ks. Proboszcz to jest dziedzictwo naszych przodków, które warte jest każdej ceny. Podziękowania należą się także Ministrantom i Lektorom za liczny udział i piękną asystę w czasie Procesji.

Pomimo trudnych warunków epidemiologicznych Uroczystość Bożego Ciała w Sanktuarium Dankowskim była piękna. Na miarę naszych możliwości i panujących warunków uwielbiliśmy Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.

„Zróbcie mu miejsce, Pan idzie z nieba
Pod przymiotami, ukryty chleba
Zagrody nasze widzieć przychodzi
I jak się jego dzieciom powodzi…”