SAKRAMENT BIERZMOWANIA W SANKTUARIUM DANKOWSKIM – 23.09.2020

„Przyjęcie darów Ducha Świętego w Sakramencie Bierzmowania wskazuje i otwiera was na to, abyście byli Kimś. Kimś przez duże K” – przekonywał młodzież Ks. Arcybiskup Wacław Depo – Metropolita Częstochowski w dniu 23 września, w homilii podczas Mszy świętej połączonej z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania.

        W środę 23 września 2020 roku podczas Eucharystii o godzinie 18.00 w naszym Dankowskim Sanktuarium Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo udzielił Sakramentu Bierzmowania 49 młodym osobom z naszej parafii. Do Sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej przystąpili głównie uczniowie klas I i II szkoły średniej. Na uroczystość – oprócz młodzieży i świadków sakramentu, przybyli także kapłani z naszego dekanatu, a także rodzice, oraz zaproszeni goście. Na początku uroczystości Państwo Dorota i Andrzej Cer w ciepłych i miłych słowach powitali Ks. Arcybiskupa i poprosili, aby młodzieży udzielił Sakramentu Bierzmowania. Również ks. Proboszcz Henryk Dusza wyraził ogromną radość z faktu, że ks. Arcybiskup po raz kolejny gości w progach naszej świątyni i parafii.
         W homilii Arcybiskup Wacław Depo przypominał młodym, że Sakrament Bierzmowania jest Sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej podczas którego kandydaci otrzymają moc Ducha Świętego do mężnego wyznawania wiary i do postępowania zgodnego z jej zasadami. „Przyjęcie Bierzmowania pokazuje i potwierdza, że chcecie w wasze dalsze, dorosłe życie zabrać Boga, zabrać Jezusa, by z Nim iść” – przekonywał hierarcha. Ksiądz Arcybiskup życzył także młodzieży, by realizując swoje życiowe cele zawsze pamiętała o tym, że od chwili Sakramentu Bierzmowania jest jeszcze ściślej złączona z Bogiem.

       Na zakończenie uroczystości w imieniu Młodzieży i Rodziców słowa podziękowania dla Ks. Arcybiskupa skierowali Rodzice państwo Bogumiła i Sebastian Ladra. Dziękując za modlitwę w intencji ich dzieci prosili o Błogosławieństwo na dalsze lata życia blisko Boga i Kościoła. Cała uroczystość przebiegała ze spokojem i w należytym skupieniu. Nawet ks. Arcybiskup zwrócił uwagę na atmosferę modlitwy i duchowego przeżywania tej uroczystości. Dla uczestników były to wyjątkowe chwile.

      W tym miejscu pragniemy podziękować naszemu Ks. Proboszczowi – kustoszowi Sanktuarium Dankowskiego Henrykowi Dusza za umożliwienie młodzieży przygotowania się do Sakramentu Bierzmowania, za troskę i modlitwę w tym szczególnym czasie.
      Szczególne podziękowania należą się wikariuszowi ks. Łukaszowi Korczakowi, który przez comiesięczne spotkania formacyjne, a potem próby i nauki pięknie przygotował młodzież do przyjęcia Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej. Dziękujemy za poświęcony czas, wyrozumiałość i okazane serce młodym naszej Parafii.

Niech Duch Święty prowadzi w dalszym życiu, a jego Dary umacniają wiarę w sercach naszych młodych Parafian.